Lekcija: Oskars Stroks - tango karalis

Skatīts: 234
1

2019. gadā 27. septembrī norisināsies Eiropas zinātnieku nakts pasākumi Daugavpils Universitātē, kur notika lekcija veltīta Oskaram Strokam.

Zinātnieku nakts programmas ietvaros norisinājās lekcija par Daugavpils Tango meistaru Oskaru Stroku un to vadīja SBDMV Mūzikas vēstures un teorijas nodaļas vadītāja Gaļina Zavadska un SBDMV III kursa audzēkne Diāna Gritāne.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas notiek katru gadu septembra pēdējā piektdienā, saistošā veidā, skaidrojot zinātnes sasniegumus un ļaujot ikvienam interesentam ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

Šo pasākumu organizē visās Eiropas Savienības valstīs, lai popularizētu pētniecības un inovāciju aktivitātes, veicinātu izpratni par zinātnieku darbu un tā ietekmi  uz mūsu ikdienas dzīvi, kā arī rosinātu jauniešus izvēlēties zinātnieka karjeru.

Lekcija skatītājus iepazīstināja ar interesantiem biogrāfiskiem O.Stroka dzīves notikumiem. Bija iespēja iedziļināties viņa daiļrades izklāstā un paklausīties viņa populārākos skaņdarbus dažādu atskaņotāju mākslinieku izpildījumā.

Oskars Stroks (dzimis 1893. gada 6. janvārī Daugavpilī, miris 1975. gada 22. jūnijā Rīgā) bija latviešu komponists un pianists. Izcils melodiķis , tiek dēvēts par «tango karali». Sacerējis vairāk nekā 300 kompozīciju. Viņš ir koncertējis  Francijā , Vācijā,  Ķīnā, Harbinā, Japānā, Singapūrā un Jamaikā. Stroka kompozīcijas izdevušas skaņu ierakstu kompānijas Columbia, Electrocord, Syrena, Electro, HMV u.c.

Neskatoties uz to, ka šis komponists lielāko savu dzīvi nav pavadījis Daugavpilī, tieši viņa dēļ šīs pilsētas vārds ir izskanējis pasaulē, tāpēc bija svarīgi izvedot šādu lekciju, lai Daugavpils iedzīvotāji zinātu par cilvēkiem, kas veido ne tikai pilsētas, bet arī Latvijas kultūru, jo skaņraža kompozīcijas tika izmantotas filmu mūzikā, tādēļ viņš arī ir kļuvis tik atpazīstams.

Lai cilvēki vairāk uzzinātu par O. Stroka nozīmi, SBDMV absolvents un JVLMA muzikoloģijas katedras profesors Jānis Kudiņš savā monogrāfija piedāvā, kultūras atmiņas, populārās mūzikas teorijas vispusīgu vērtējumu Oskara Stroka radošajam mantojumam pagātnē un mūsdienās. Viņš uzrakstīja grāmatu  Oskars Stroks. Tango karaļa mantojums par komponista radošo dzīves ceļu un nozīmi kultūras dzīvē.

Šī koncertlekcija bija interesanta tieši mūziķiem un Daugavpils iedzīvotājiem, jo O.Sroks ir spilgta personība Daugavpils kultūras dzīvē.

Diāna Gritāne

1.jpg 2.jpg
 

Drukāt