O! Stroks

Skatīts: 1439
DSC06501 O! Stroks – ar šādu nosaukumu 2019. gada nogalē radošās partnerības programmas RaPaPro ietvaros Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā tika  uzsākts projekts veltīts Oskaram Strokam un viņa muzikālajam devumam Latvijas kultūras un mūzikas dzīvē. Oskars Stroks nāca pasaulē Daugavpilī un savus bērnības un agrās jaunības gadus kopā ar ģimeni aizvadīja šajā pilsētā.

20.gs 30-tajos gados mākslinieks, atgriezies no studijām Pēterburgā un apmeties uz patstāvīgu dzīvi Rīgā, plašākai publikai gan savā dzimtenē, gan visā Eiropā bija plaši pazīstams kā populārās mūzikas tangodziesmu autors.

Projekta O! Stroks ietvaros 22. janvārī SBDMV notika tikšanās ar Dr. art. Jāni Kudiņu, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Muzikoloģijas katedras profesoru, monogrāfijas par Oskaru Stroku – Oskars Stroks. Tango karaļa mantojums – autoru. Par rāmatas tapšanas aizsākumiem J.Kudiņš saka: „Būdams no Daugavpils, zināju, ka arī par tango karali nodēvētais leģendārais mūziķis tur nācis pasaulē. Iepazīstot Stroka dzīvesceļa aizraujošos līkločus, jo lielāka kļuva vēlme to papētīt dziļāk. ”

Tikšanās laikā Jānis Kudiņš saistošā un ieintriģējošā veidā skolas audzēkņiem un pedagogiem izstāstīja par šo mītiem apvīto mūziķi, par viņa gaitām Daugavpilī, Pēterburgā un vēlāk arī Rīgā. Profesors atklāja arī to, kas palicis ārpus, grāmatas vākiem, to ko viņš atklāja jau pēc grāmatas publicēšanas. Atskaņojot ierakstus ar Stroka tangomūziku J. Kudiņš pastāstīja, ka šī mūzika 20.gs. 60-70 gados tika spēlēta, atskaņota un aranžēta visā plašajā pasaulē: Eiropā, Argentīnā un arī Ziemeļamerikā, lai gan bieži vien tās autora vārdu nemaz nezināja; nošu lapās tika rakstīts nezināms autors. Melodijas dzīvoja savu dzīvi, bet paša Stroka vārdu zināja tikai nedaudzi. Jānis Kudiņš atklāja, ka ar grāmatas palīdzību viņš ir vēlējies izkliedēt un atšķetināt mītus un leģendas no patiesiem faktiem, kas apvij Oskara Stroka personību.

Tā kā Jānis Kudiņš ir arī Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas (tajā laikā Daugavpils Mūzikas koledžas absolvents), viņš uzdāvināja skolai savas monogrāfijas grāmatas eksemplāru arī pašu personīgo novēlējumu.

Projekta O! Stroks  ietvaros tuvākajā laikā notiks vēl vairāki pasākumi un koncerti gan mūsu skolā, gan arī ārpus tās. Visi interesenti tiek gaidīti, lai tuvāk iepazītos ar Oskara Stroka personību un viņa melodiju radīto burvību.

Informāciju sagatavoja:
SBDMV skolotāja Laurita Vaidere

DSC06486.jpg DSC06490.jpg DSC06493.jpg

DSC06500.jpg DSC06501.jpg

Drukāt