Jau par labu tradīciju kļuva Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas (SBDMV) organizētais reģionālais konkurss mūzikas literatūrā un solfedžo. Oriģinālu, radošu pasākumu, kurš notika 2016. gada 4. martā, strukturē un plāno SBDMV Mūzikas teorijas nodaļas pedagoģi (īpaši G. Zavadska un A. Saveļjevs). Konkursa mērķis ir veicināt mūzikas skolu audzēkņu interesi par mūzikas literatūras un solfedžo priekšmetu plašāku apgūšanu.
Katru reizi konkurss ir veltīts kādam komponistam- jubilāram. Šogad 160 jubileju svinēja Jurjānu Andrejs.
Konkursā tiek aicināti piedalīties mūzikas skolu vecāko klašu audzēkņi, sākot ar 5.- 8. klasi (atkarībā no katras skolas individuālā mācību plāna). Pēc nolikuma katra mūzikas skola izvirza vienu komandu, kas sastāv no 4 – 6 dalībniekiem. Konkursa struktūra sastāv no piecām daļām:
- “Savas komandas radošā prezentācija” (līdz 5 min.).
- A. “Tēmu klausīšanās un atpazīšana” – noteikt 8 Jurjāna Andreja kompozīcijas;
B. “Savas komandas prezentācija par kādu Jurjāna Andreja mūzikas kompozīciju pantomīmas veidu (mēmais šovs)”; - “Uzdevums” – uzminēt un aizpildīt katrai komandai krustvārdu mīklu par Jurjāna Andreja dzīvi un daiļradi;
- “Viktorīna” – komandas mutiski atbild uz skolu sagatavotajiem jautājumiem par Jurjānu Andreju;
- Pēc iespējas – “Kompozīciju prezentācijas” - latviešu tautas dziesmas apdares.
Šogad konkursā piedalījās astoņas komandas ne tikai no Latgales reģiona, bet arī no citiem Latvijas novadiem: Tukuma, Kārsavas, ka arī no Dagdas, Līvāniem, Pļaviņām, Špoģiem, Viesītes un, protams, no mūsu skolas.
Konkursu vērtēja žūrija sekojošā sastāvā: Kristīna Rusakoviča (SBDMV Mūzikas skolas vadītāja); Gaļina Zavadska (SBDMV izglītības programmas Mūzikas vēsture un teorija un mūzikas teorētisko priekšmetu metodiskās komisijas vadītāja); Marta Bicāne (Špoģu mūzikas un mākslas skolas mūzikas teorētisko priekšmetu pedagoģe); Gita Vanaga (Tukuma Mūzikas skolas mūzikas teorētisko priekšmetu pedagoģe).
Konkurss sākās ar komandas radošu prezentāciju – sanāca muzikāli ģeogrāfiskais ceļojums. Visiem klātesošiem ar mīlestību, humoru, prieku tika parādītas prezentācijas par savu skolu, par komandu, par mācības procesu, par darbības veidu. Klausītāju uzmanībai tik piedāvāti muzikālie numuri, humoristiskas ainiņas, deklamācija. Konkursa gaitā katra komanda demonstrēja ne tikai padziļinātas zināšanas par Jurjāna Andreja biogrāfiju un daiļradi, bet arī brīvi orientējās mūzikas tēmu atpazīšanā. Tradicionālās viktorīnas forma atjaunojās ar tēmu skanējumu mūsdienu aranžējumā. Konkursa scenārijs bija pārdomāts tādā veidā, lai savienotu nopietnu un radošu atmosfēru. Pēc uzmanīgas viktorīnas klausīšanās, mēmais šovs (komandas prezentācija par kādu Jurjāna Andreja mūzikas kompozīciju pantomīmas veidā) kļuva par priecīgu pārtraukumu. Komandās bija novērota atklāta rosība.
Kamēr žūrija apkopoja konkursa rezultātus, komandām un klausītājiem tika piedāvāta iespēja aizpildīt tematiskās krustvārdu mīklas, kā arī padziedāt dziesmas kanonā. Audzēkņi un pedagoģi kopā muzicēja dzīvā, dabiskā formā, kas patika visiem.
Pēc konkursa nominācijām, uzvarētājiem tika piešķirti I, II un III pakāpes diplomi:
I vieta - Jēkaba Graubiņa Līvānu Mūzikas un mākslas skolas komandai (pedagogs Skaidrīte Bulmeistere);
II vieta - Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas komandai Jurjāni (pedagogs Artūrs Saveļjevs);
III vieta - Tukuma Mūzikas skolas komandai (pedagogs Gita Vanaga).
Interesanta un oriģināla bija pēdēja nominācija- kompozīciju prezentācija, kur ir jāatskaņo latviešu tautas dziesmu apdares. Tika piedāvātas astoņas kompozīcijas, tai skaitā divas no Kārsavas, divas no Tukuma, pa vienai no Daugavpils, Līvāniem un Viesītes. Pārstāvji no Preiļu Mūzikas un mākslas skolas piedalījās tikai kompozīciju konkursā. Šī nominācija, kā ne obligāta, tika vērtētā atsevišķi.
I vieta - Elzai Vasermanei (pedagogs Ināra Vičmane/ Tukuma Mūzikas skola), par latviešu tautasdziesmas apdari „Tumša nakte, zaļa zāle”;
II vieta - Līvai Danielai Borisovai (pedagogs Ineta Kotāne/ Kārsavas Mūzikas un mākslas skola), par latviešu tautasdziesmas apdari "Kalējiņi bāleliņi";
III vieta - Ingrīdai Mendriķei (pedagogs Gaļina Zavadska/ SBDMV) par Latviešu tautasdziesmu popurijs klavierēm un divām flautām.
Konkursa organizācijā un vadīšanā sevi labi parādīja SBDMV izglītības programmas Mūzikas vēsture un teorija I kursa audzēkņi Anastasija Jevstigņejeva un Renāts Cvečkovskis. Kā profesionāli konferansjē, viņi vadīja konkursa norisi un regulēja tās gaitu. Tika paveikts milzīgs darbs, kura rezultātā tika iegūtas jaunas zināšanas, prasmes un stiprināti sakari ar citām Latvijas mūzikas skolām. Paldies visiem konkursa dalībniekiem, pedagogiem, organizatoriem, viesiem un atbalstītājiem! Bez šaubām, konkursa tradīciju jāatbalsta un jāturpina. Konkurss kā kreatīva metode dod daudz radošu impulsu, ideju visiem mācību procesa dalībniekiem.
Uz tikšanos nākamajā konkursā!
Mūzikas teorētisko mācību priekšmetu pedagogs,
Olga Gončarova