Veltījums Plakidim…

Koncerts Veltījums Plakidim_3
Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas Mūzikas vēstures un teorijas nodaļa organizēja koncertu, kas tika veltīts izcilā latviešu komponista Pētera Plakida piemiņai. Šogad komponists bija devies aizsaulē.

Komponists, pianists un pedagogs Pēteris Plakidis dzimis 1947. gada 4. martā Rīgā tulkotājas Džuljetas Plakidis ģimenē un miris 2017. gada 8. augustā Liepājā. Muzikālo izglītību ieguvis Emīla Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā, kur mācījās kompozīciju pie Ģederta Ramaņa, un Latvijas Valsts konservatorijā, kur studēja Jāņa Ivanova un Valentīna Utkina kompozīcijas klasē. Ar šiem svarīgākajiem biogrāfiskiem faktiem tika iesākts koncerts Veltījums Plakidim…

Koncertā piedalījās vairāki skolas kolektīvi un solisti: mecosoprāns Olga Salna, klarnetists Artūrs Sukonkins, flautiste Viktorija Krilova, altists Žans Diklabs. Piedalījās arī jaunie pianisti un dažādi kolektīvi: klavieru duets, Olga Artamonova un Jūlija Vasiļjeva, trio - Tatjana Saratova (akordeons), Olga Gavrilova (čells), Olga Artamonova (klavieres), vidusskolas jauktais koris (diriģenti – Katažina Dudareva, Jevgeņijs Ustinskovs), kā arī koncertmeistari Ilona Broka, Ilona Sajevska, Elīna Bambāne un Arnita Tāraude. Visa vakara programma sastāvēja no P.Plakida opusiem.

Koncertu uzsāka Olga Salna, izpildot latviešu tautasdziesmas apdari Kas dimd, kas rīb (kcm. Ilona Broka). P.Plakida klavierpavadījums nav vienkāršs, bet ir oriģināls un savdabīgs. Tas tiecas pēc teksta un meistarīgi to atveido dažviet ar atonālo sistēmu, diatoniku, kas piemīt latviešu tautasdziesmām, un citiem neaizmirstamiem kompozīcijas paņēmieniem. Arī vokālista partija ir parādīta visā krāšņumā.

Vairāki skaņdarbi ir palikuši atmiņā, piemēram, Veltījums Haidnam, kas bija šī koncerta dramaturģiskā kulminācija. Koncertā tas tika atskaņots pārlikumā akordeonam, čellam un klavierēm. Neaizmirstamas bija arī spilgtās Ēnu dejas, kurās komponists kārtējo reizi labsirdīgi iesmīn par stiliem un komponistiem. Ēnu dejās it kā apvienojas divi komponenti – dejas un ēnas, kā dažādu komponistu mūzikas atskaņas.

Muzikālākā spriedze koncertā bija jūtama kora priekšnesumā. Koris izpildīja divas Pētera Plakida patriotiskās kora dziesmas - Tavas saknes tavā zemē (diriģente Katažina Dudareva), kas ļoti spilgti atspoguļo Plakida stilu un mīlestību pret savu valsti – Latviju. Otrā kora dziesma - Ar dziesmu dzīvībā (diriģents Jevgeņijs Ustinskovs), kas arī ir ne mazāk nozīmīgs skaņraža darbs.

Koncerta noslēgumā tika izrādīta cieņa komponistam Pēterim Plakidim ar īpašu klusuma brīdi. Pētera Plakida mūzika dzīvos ilgi, jo tā ir iecienīta visās paaudzēs.

Mūzikas vēstures un teorijas nodaļas III kursa audzēknis
Renāts Cvečkovskis