III kursa audzēknes Lienes Nitišas piedalīšanās konkursā Lonigo (Itālijā)

3
 

Šī gada 22. līdz 29. novembrim Itālijas pilsētā Lonigo notika Starptautiskais atskaņotājmākslas un pedagoģijas konkurss-forums 21st Century Art, kurā izlēmu piedalīties arī es. No Daugavpils konkursā piedalījās arī Daugavpils Universitātes studente Arnita Tāraude.

Konkursa mērķis bija veicināt jauno mūziķu profesionālās meistarības izaugsmi, atskaņotājkultūras un mākslinieciskās gaumes izkopšanu. Šajā konkursā man laimējās arī iegūt 2.vietu.

Dalībniekus no dažādām valstīm vērtēja profesionāla starptautiskā žūrija – Eleonora Tkača (Eleonora Tkach), Marina Matvejeva (Maryna Matvieieva) (Ukraina), Semions Balšems (Semion Balschem) (Dānija), Gajana Gehamjana (Gayane Geghamyan) (Armēnija), Ludmila Kolos (Lioudmila Kolos) (Baltkrievija), Marina Kravets (Marina Kravets) un Jekaterina Starodubrovskaja (Ekaterina Starodubrowskaya) (Krievija).

Šis laiks, ko es pavadīju Itālijā bija neaizmirstamu emociju, jaunas muzikālas pieredzes un arī jaunu atklājumu pilns. Mans pirmais iespaids par šo konkursu veidojās jau brīdī, kad devos apskatīt zāli, kurā notiks konkurss. Zāle nebija liela, taču tā bija veidota kā mākslas darbs, kuru ieraugot aizraujas elpa. Griestus un sienas sedza dažādi smalki gleznojumi un rotājumi. Sajūta bija kā atrodoties greznā pilī. Šāda vide palīdz rast pareizo noskaņu arī pašas atskaņotajā mūzikā.

Protams, uzstāšanās konkursā ir svarīga pieredze un liela nepieciešamība, lai kļūtu par labu atskaņotājmākslinieku, taču, manuprāt, vissvarīgākais ieguvums no šī pasākuma nebija pati iznākšana uz skatuves konkursā. Ar to arī šis konkurss būtiski atšķīrās no visiem konkursiem, kuros es esmu piedalījusies. Vislielākais ieguvums un viens no neaizmirstamākajiem notikumiem bija iepazīšanās ar ģeniālu klavieru meistaru un skaņotāju Luidži Borgato (Luigi Borgato). Uz viena no viņa izgatavotajiem instrumentiem mēs spēlējām konkursā un laureātu koncertā. Katru no saviem instrumentiem viņš izgatavo pats ar lielu rūpību un mīlestību. Pat materiālus katra jaunā flīģeļa izgatavošanai viņš izvēlas pats personīgi. Varu apgalvot, ka viņa izgatavotie instrumenti tiešām kvalitatīvi un, muzicējot uz šiem instrumentiem, var gūt neizmērojamu baudu. Viņš arī ir izgudrojis jaunu instrumentu – Flīģeli ar pedāļu klaviatūru (Doppio Borgato).

Tieši Luidži uzaicināja mani un Arnitu piedalīties vienā labdarības koncertā nelielā ciematā netālu no Lonigo – San Bonifacio. Liels bija mūsu abu pārsteigums, ka mēs bijām vienīgās no dalībniekiem, kuri tika aicināti piedalīties šajā koncertā. Tādējādi var pat teikt, ka šādi tika organizēts mūsu pirmais solo koncerts. Vēl lielāks bija mūsu izbrīns un pagodinājums, kad uzzinājām, ka spēlēsim uz instrumenta, ar kuru visvairāk lepojas Luidži. Šis koncertflīģelis nebija vienkārši Luidži labākais instruments – tas bija arī pasaulē garākais koncertflīģelis “Borgato Grand Prix 333”. Interesanti, ka šim instrumentam bija 5 pedāļi – ko tādu savā dzīvē es redzēju pirmo reizi. Instrumenta skanējums bija ļoti bagātīgs un patīkams. Luidži bija arī iniciators idejai, ka mēs kopā ar Arnitu un Semionu Balšemu varētu koncertā sniegt kādu numuru sešrocīgi. Sajūtas pēc šī koncerta bija vienkārši fantastiskas. Tik daudz dažādu iespaidu tika piedzīvots – spēlēšana uz pasaulē garākā instrumenta, ansamblis sešrocīgi ar pasaulē atzītu pianistu un ļoti atsaucīga un sirsnīga publika, kura pēc koncerta nāca pie mums un interesējās par to, kur mēs mācāmies, kur dzīvojam. Vienkārši fantastiski!

Nebiju gaidījusi, ka šis konkurss sniegs tik daudz prieka, gandarījuma un atmiņu, kuras man vēl ilgi neapniks pārcilāt atkal un atkal. Paldies brīnišķīgajiem organizatoriem, manai ceļabiedrei Arnitai un, protams, vislielākais paldies manai skolotājai Elīnai Bambānei!

 

Informāciju sagatavoja:
SBDMV IP Klavierspēle,
III kursa audzēkne
Liene Nitiša