konkursa DOLCE CHITARRA logo

SBDMV konkurss DOLCE CHITARRA

2022. gada 19. maijā Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā noskanējis IV Starptautiskais jauno ģitāristu konkurss DOLCE CHITARRA. Šī konkursa žūrijā bija Vladimirs Kudrins, Aleksandrs Piskunovs un Staņislavs Kozlovskis. Konkursā piedalījās mūzikas skolu un mūzikas vidusskolu audzēkņi.

Šogad dalībnieku skaits bija diezgan liels, neskatoties uz to, ka mēs visi pārdzīvojām tos grūtos COVID-19 laikus. Tomēr jaunie ģitāristi, topošie mākslinieki, uzdrošinājās parādīt savu meistarību un piedalīties konkursā. Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas Vidusskolu apmeklēja ģitāristi no visas Latvijas – Jūrmalas, Rīgas, Malpils, Jelgavas, Daugavpils, Rēzeknes, Siguldas, Baldones, Bolderajas mūzikas un mākslas skolām. DOLCE CHITARRA konkursu var uzskatīt par starptautisku, jo tajā piedalījās arī jaunais ģitārists no Lietuvas, Zarasu Mākslas skolas.

Visi konkursanti tika iedalīti vairākās vecuma grupās, tās bija piecas. Pirmajā A grupā piedalījās bērni no 7 līdz 9 gadu vecuma, kuri atskaņoja septiņu minūšu laikā divus dažāda rakstura skaņdarbus. A grupā piedalījās astoņi cilvēki. Vairāku dalībnieku skaitu varēja sastapt B grupā, to bija 12. Jaunie 10 – 12 gadu vecuma bērni spēlēja sagatavoto programmu (divi dažāda rakstura skaņdarbi) desmit minušu laikā. Tālāk sekoja C grupa, kur skaņdarbi kļuva arvien sarežģītāki un garāki (brīvas izvēles skaņdarbs, virtuozs skaņdarbs vai etīde), tos spēlēja jaunieši no 13 līdz 15 gadiem piecpadsmit minūšu laikā. D un E tika apvienotas vienā grupā, jo dalibnieku bija ļoti maz – pieci cilvēki, no kuriem D grupa piedalījās trīs cilvēki, bet pārējie divi - E grupā. Abas grupas varēja spēlēt ierobežoto laiku, kā pārējie, nepārsniedzot 25 minūtes un to programmā ietilpa baroka laikmeta skaņdarbs, izvērstas formas skaņdarbs, brīvas izvēles skaņdarbs.

Es kopā ar SBDMV 2. kursa audzēkni Viktoriju Skrindu vadīju šo konkursu. Mums bija iespēja vērot aizskatuves dzīvi, to kā katrs no dalībniekiem uztraucas, atkārtojot skaņdarbus. Mēs pa neilgu laiku spējām pielāgoties apstākļiem, kad ir daudz bērnu un visi uztraucas. Mēs centāmies uzmundrināt ģitāristus ar siltiem vārdiem un novēlējām veiksmi. Gadījās, ka pat bērni nesavaldīja ar emocijām un raudājā, bet mēs viņus atbalstījām un devām cerību, ka viss izdosies. Tāpēc šis konkurss deva mums pieredzi savaldīt ar savām un bērnu emocijām.

Neskatoties uz lielu konkurenci, mūsu SBDMV izcīnīja vairākas godalgotas vietas. Pirmo pakāpi ieguva Artūrs Lubgāns, divas otrās vietas izcīnīja Daniela Kruste un Sofija Saveļjeva, atzinības rakstus guvuši Matvejs Ļuļs, Emīls Veļičko, Valērija Labude, Sebastians Saušs un Jakaterina Stankova. Tomēr mūsu skola lepojas ar visiem, kas piedalījās šajā radošajā ģitāristu konkursā, jo ne tik svarīga uzvara, galvenais ir tas, ka no konkursa varēja gūt iespaidus un veikt secinājumus, “likt” mērķus nākamajam gadam, jo tieši konkursi ir stimuls, lai plašāk attīstīt savu radošumu.

Mums ar Viktoriju bija iespēja intervēt dažus žūrijas locekļus, jo bija interesanti, ko katrs domā par šo konkursu un kādus padomus dotu topošiem ģitāristiem. Aleksandrs Piskunovs teica: “Konkurss ir organizēts brīnišķīgi, es lieku divus desmitniekus. Man ļoti reti gadās apmeklēt konkursus, bet mēs paši cenšamies rīkot. Bet šeit līmenis ir daudz augtāks, tāpēc es esmu pateicīgs organizatoriem. Ģitāristiem es iesaku attīstīt savu meistarību, mīlēt mūziku, jo, es zinu, mūzika vienmēr atstāj cilvēkā labo, gaišo “nospiedumu””.

Vladimirs Kudrins arī ar vēlmi atbildēja uz tiem pašiem jautājumiem: “Es esmu iepriecināts, līmenis ir ļoti augsts. Prieks par audzēkņu daudzumu, labi, ka atbrauca gandrīz no visas Latvijas, kā arī no Lietuvas. Ieteikumi, vairāk klausīties mūziku, jo mums tagad ir tās iespējas klausīties YouTube platformā. Var klausīties lielus māksliniekus, sēžot mājās. Jābrauc uz citiem konkursiem un čakli jāstrādā”.

Tā arī beidzās šis konkurs, kādam tas likās sarežģīts, kāds kļuvis vēl nedaudz laimīgāks, bet tomēr tās bija īstas emocijas, kuras liek mums virzīties uz priekšu un nodarboties ar to, kas padara mūs laimīgākus.

Noslēgumā gribētos izteikt Aleksandra Piskunova vārdus: “Mūzikā nozīmīgākais ir tas, ka jāatskaņo jebkuršs skaņdarbs ar tā izjūtu, jo tas bagātina un paaugstina muzikālo intelektu. Mūzika vienmēr paliek mūsu sirdī”.

Informāciju sagatavoja IP Mūzikas vēsture un teorija
II kursa audzēkne
Anastasija Vinogradova