Rudens emociju buķete

Rudens emociju buķete

Ar skaistām emocijām bagātu programmu 28. septembrī Vienības Nama koncertzālē tika atklāts orķestra Daugavpils Sinfonietta 15 gadu jubilejas koncerts Tikšanās ar draugu. Daugavpils Sinfonietta (mākslinieciskais vadītājs, diriģents Aivars Broks) šo gadu laikā priecējis klausītājus ne vien Daugavpilī, bet arī ārpus tās. Koncerts Tikšanās ar draugu bija satikšanās ar solistiem, kuri ņēmuši dalību orķestrī šo 15 gadu laikā - pianisti Ilonu Broku, flautisti Natāliju Saveļjevu, akordeonisti Kristīnu Rusakoviču, ģitāristu Staņislavu Kozlovski un vokālistiem Veru Taļerko, Olgu Vrešču, Viktoriju Agnesi Vancāni, Katažinu Dudarevu, Maksi Krilovu.

Pasākuma programma sākās ar grandiozo Sergeja Rahmaņinova Otrā Klavierkoncerta 1. daļu (soliste Ilona Broka). Krievu komponists Sergejs Rahmaņinovs zināms kā viens no izcilākajiem romantisma mūzikas pārstāvjiem. Cilvēka iekšējā pasaule - spēcīgas jūtas un domas dzirdamas jau pirmajos skaņdarba akordos, kas balstās uz klavierkoncerta tonalitātei nenoturīgas “fa” skaņas basā. Svarīga loma skaņdarba interpretācijā ir dinamiskajām gradācijām, kuras gan soliste, gan orķestris izteiksmīgi parādīja.

Kā pilnīgs pretstats pēc Sergeja Rahmaņinova Otrā Klavierkoncerta skanēja Nikolaja Rimska Korsakova Grjaznova ārija no operas Cara līgava (solists - Maksis Krilovs). Opera balstās uz nostāstiem par Ivana Bargā sievas noslēpumaino bojāeju, burvestībām un nežēlīgām spēlēm ar varu. Maksis Krilovs dziļi iejutās Grjaznova tēlā, spilgti parādīja viņa alkas pēc mīlestības. Šķita, ka solists uz brīdi “aizņēmās Grjaznova dvēseles stāvokli”.

Gradācijas pastāvēja arī koncerta programmas numuru starpā. Dažādu stilu un laikmetu komponistu skaņdarbi veidoja ļoti sabalansētu emociju plūsmu. Patriotisma sajūtu sniedza latviešu komponista Jāņa Ivanova Koncerts čellam, 2.daļas mūzika (soliste - Justīne Baulina). Jāņa Ivanova darbs tapis Otrā Pasaules kara laikā, kad Latvija tika pakļauta padomju okupācijai. Koncertā izdzirdot 2. daļas sākuma pamattēmu var sasaistīt ar tautas dziesmas “Pūt vējiņi” sākumu, tikai šajā koncertā tas skan otrādi - kā nopūta.

Klausītāju uzmanību īpaši piesaistīja Džakomo Pučini Čio-Čio-sanas ārija no operas Madama Butterfly Olgas Vreščas izpildījumā. Ar savu tēlojumu un šovu elementu demonstrēšanu soliste pamudināja klātesošos klausītājus iedziļināties mūzikas tēlainībā.

Koncerts Tikšanās ar draugu bija kā savdabīgs atskaites punkts mūziķiem, kurā varēja paraudzīties par pagājušajos gados piedzīvoto un paveikto.

Lai gan tagad ir rudens un lietains laiks, tomēr koncerta iegūtās emocijas, kuras sen nebija izjustas, vēl kādu laiku saglabās mūsu ikdienas dzīvē.

Sveiciens dzimšanās dienā Daugavpils Sinfonietta un uz tikšanos nākamajos koncertos…

Informāciju sagatavoja:
IP Mūzikas vēsture un teorija IV kursa audzēkne Madara Māsāne

 

 1  2  3
     
 6
     
 4  5  7