V Starptautiskais Jauno vokālistu konkurss BELLA VOCE

V Starptautiskais Jauno vokālistu konkurss BELLA VOCE

2.decembrī Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā notika V Starptautiskais Jauno vokālistu konkurss BELLA VOCE.

Konkursa dalībniekus sadalīja 2 grupās: A grupa – I un II kursa audzēkņi, B grupa – III un IV kursa audzēkņi. Konkursa programma bija jāatskaņo no galvas oriģinālvalodā, viena vai vairāku (līdz 3) akustisko instrumentu pavadījumā, varēja būt arī viena dziesma a capella izpildījumā. A grupas dalībniekiem bija jāiekļauj savā programmā – vecitāļu ārija, savas valsts tautas dziesma un akadēmiskās mūzikas vai populārās mūzikas skaņdarbs pēc izvēles, kopējā uzstāšanās hronometrāžā – līdz 9. minūtēm. B grupas dalībniekiem savā programmā bija jāiekļauj – ārija no operas (XVII – XX gs.), savas valsts komponista oriģināldziesma un akadēmiskās mūzikas vai populārās mūzikas skaņdarbs pēc izvēles, kopējā uzstāšanās hronometrāžā – līdz 12 minūtēm.

Konkursā pavisam piedalījās 19 vokālisti, no tiem četri A - grupā un 15 – B grupā. Konkursanti pārstāvēja Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolu (JMRMV) un Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolu (SBDMV).

Žūrijā konkursa dalībniekus vērtēja Latvijas Nacionālās Operas un Baleta teātra soliste Sonora Vaice, Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijas profesore, Vokālas mākslas katedras vadītāja Asta Krikščiūnaite, Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijas Mūzikas fakultātes dekāns un Vokālās katedras profesors Deivids Staponkus un Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas direktors, diriģents un pianists Aivars Broks.

Visa konkursa laikā mani pārsteidza kompozīciju valodu daudzveidība, daudzi dziedāja kā valodas nesēji. Katrs izpildītājs bija unikāls un es pamanīju, cik dažādi var būt  vokālie izpildījumi, kas neatkārtojas. Visa konkursa laikā es jutu pārdzīvojumu par visiem, kas uzstājās, jo saprotu, cik drosmes, pieredzes, prasmju un spēku viņi ieguldīja, lai uzstātos šeit. Konkurss tiešām modināja manī interesi par vokālo mūziku. Pēc katras konkursa daļas es biju pārpildīta ar emocijām, ar to dalījos ar saviem grupas biedriem un apspriedu ar viņiem vokālistu un to koncertmeistaru uzstāšanos.

/Viktorija/

Es esmu ļoti pateicīgs, ka bija iespēja apmeklēt tādu koncertu / konkursu, tas bija patiesi interesanti - novērot katru vokālistu, salīdzināt viņus savā starpā, kas vienam bija labāks, kas otram. Viens uz skatuves jutās ļoti atvērti un komfortabli, kāds varbūt ne tik ļoti, kopumā, ja jums būs tāda iespēja, tad es jums silti iesaku apmeklēt tādus konkursus vokālistiem.

/Toms Jānis/

Manu uzmanību pievērsa skaņdarbs “Ave Maria”, kuru nodziedāja mūsu skolas audzēkne Melisa Gribonika, viņa ar savu īpaši maigo tembru spēja parādīt gan skaņdarba jūtīgo pusi, gan arī cēlumu. Klusais izpildījums patiesi radīja īpašu atmosfēru zālē. Patīkamus iespaidus atstāja arī vokāliste no Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas Kate Kalnbirze. Pārsteidza viņas milzīgā pārliecība  uzstāšanās laikā, bija jūtams, ka patiešām viņa katru skaņdarbu izpilda ar maksimālu atdevi, kas, manuprāt, ir vieni no svarīgākajiem faktoriem, esot uz skatuves, ir jābūt pārliecinātam par savu uzstāšanos. Uzskatu, ka katrs dalībnieks bija īpašs ar savu neatkārtojamu tembru, raksturu, izpildījuma manieri. Katrs no viņiem bija tik emocionāli piepildīts, varēja redzēt ar kādu interesi un apbrīnu dalībnieki klausījās cits citu. Nebija jūtama konkurences atmosfēra, jo, manuprāt, konkurenti mēs esam paši sev, mums ir jātiecas kļūt labākiem par pašiem, un tikai tad mēs patiesi sajutīsim sava darba rezultātu.

/Gabriēla/

No pirmās B grupas konkursantiem īpašu uzmanību pievērsa Viestura Jansona audzēkņu Rūdolfa Beļicka un Kristiāna Jasinska (JMRMV) sniegums, izceļoties ar katra konkursanta balss iespējām un raksturam atbilstošu repertuāru un ar jo īpaši niansētu koncertmeistara Kaspara Bumbiša sniegumu. Abu JMRMV audzēkņu programmā tika iekļauti skaņdarbi vācu valodā, kas liek domāt par talantu gatavošanu arī starptautiskiem sasniegumiem, jo īpaši Eiropas skatuvēm. Šajā grupā kolorīts priekšnesums bija arī SBDMV pedagoģes Olgas Salnas audzēknei Annai Istratijai. Pirmkārt, drosmīgi a capella izpildot latgaliešu tautasdziesmu “Es meitiņa kai rūzeite”, otrkārt, dažāda rakstura skaņdarbi tika arī mākslinieciski pārliecinoši izpildīti.

/Anna/

Konkurss “Bella Voce” dod iespēju parādīt sevi, savu balsi un arī saņemt vērtējumu no žūrijām. Man ļoti patika tas, ka dažiem bija ļoti dažāda rakstura dziesmas un pielietota arī aktieru meistarība, varu izcelt mūsu skolas audzēkni Vitāliju Kondrašovu, manuprāt, viņam visvairāk izdevās ieinteresēt un uzjautrināt skatītājus.

/Viktorija/

     Manuprāt, spilgtākā konkursante bija Anete Grabčika no Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas, jo viņai bija interesants balss tembrs. Ļoti skaisti izpildīja A.Žilinska dziesmu “Komponistam” Anna Marija Rudzīte. Kā arī ļoti pārliecinoša, ar stipru balsi, izklausījās Beate Sprindžuka.

/Sintija Laura/

Man visvairāk patika kā nodziedāja Vitalijs Kondrašovs S.Rahmaņinova dziesmu – “Vai Tev manis pietrūka, Nataša?”,  jo viņš to nodziedāja ļoti emocionāli, ar kustībām, staigāja pa skatuvi un dziedāja, it kā runāja ar klausītājiem, un dziesmas beigās noliecās uz klavierēm, attēlojot piedzērušo, jo dziesmas tekstā bija fragments par šampanieti. Manuprāt, viņa aktiermāksla uzjautrināja visu zāli. Man patika šis konkurss, jo tur bija daudz talantīgu dziedātāju un koncertmeistaru, kam visiem gribās izteikt pateicību.

/Dāvids/

Manuprāt, Mārtiņam Mednim bija lieliska repertuāra izvēle. Viņš atskaņoja divas enerģiskas un vienu kantilēnu dziesmu. Īpaši viņš izcēlās ar savu žestikulāciju, tā bija enerģiska un atbilstoša skaņdarba raksturam. Mārtiņam piemīt ļoti dedzīgs, dzīvespriecīgs raksturs, kas visvairāk izpaudās 3.dziesmā. Man patika, ka pirms pēdējās dziesmas, viņš noņēma matu gumiju un brīvi izpurināja savus matus, kas, manuprāt, daudziem palika atmiņā.

B grupā visi dalībnieki bija augsta līmeņa dziedātāji. Katrs izcēlās ar savu tembru, dziedāšanas skaļumu un tehniku. Man atmiņā palika Rūdolfa Beļicka un Kristiāna Jasinskisa uzstāšanās. Abiem bija ļoti stipra, vīrišķīga balss, kas piepildīja visu koncertzāli. Gribās pieminēt Rasas Vītoliņas lielisko tehniku, viņas pirmajai dziesmai bija augsta līmeņa izpildes pakāpe. Katrs dalībnieks dziedāja ļoti tīri, JMRMV vokālistēm bija raksturīga stipra balss un pilns skanējums.

/Samuēls/

Konkursa dalībniekiem bija izvēlēts dažāds repertuārs, kas ļoti labi piestāvēja skatuves  tēlam. Savā izpildījumā dalībnieki bija ļoti dažādi, katrs parādīja savus galvenos balss tehnikas paņēmienus. Bija saklausāmi balss rotājumi, dziedāšana ar krūšu, galvas rezonatoriem, sekvencēšanu uz patskaņiem. Vokālisti un koncertmeistari konkursa laikā sadarbojās ļoti pareizi un labi, bija redzams, ka uz skatuves ir ērti vienam ar otru.

/Sabīne/

J.Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas audzēknis Rūdolfs Beļickis ieguva 1.vietu,  izpildot F.Mendelszona Elijas āriju no oratorijas “Elija”,  A.Rubinšteina – Dēmona āriju no operas “Dēmons” un Alfr. Kalniņa kompozīciju “Brīnos es…”. Viņa spēcīgās balss tembrs piepildīja visu zāli un pārņēma klausītājus no pirkstu līdz pat matu galiņiem. Audzēknim ir visas nepieciešamās dotības, lai kļūtu par pasaulslavenu operdziedātāju. To pašu var attiecināt uz Justīni Skutāni un Beati Sprindžuku, manuprāt, tehniskajā un tematiskajā izklāstā, viņām piemīt augsts līmenis un liels potenciāls turpmākajā mūzikas karjerā.

/Zane/

Runājot par to, kurš vokālists/vokāliste patika visvairāk, teiksim tā, katram bija sava odziņa, visi dziedāja ļoti talantīgi, bet visvairāk un vislielāko iespaidu man atstāja Anna Istratija, audzēkne no Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas, jo viņa bija vienīgā, kas nebaidījās un nodziedāja vienu dziesmu a capella.  Atmiņā man palika arī Vitālijs Kondrašovs, jo personīgi man likās, ka viņš dziedāja ļoti emocionāli un atvērti, mani arī ļoti pārsteidza Rūdolfa Beļicka balss un talants dziedāt tā, kā biju iedomājusies. Viņš ieņēma I vietu šajā konkursā.

/Elizaveta/

Es jau nevaru atcerēties, kad es pēdējo reizi tik “dziļi” raudāju kā pēc Paulas Osemljakas izpildījuma un es esmu pārliecināts, ka es neesmu vienīgais, kam bija asaras tajās brīnuma pilnajās minūtēs. Pat rakstot man ir grūti savaldīt savas emocijas, jo tas pa īstam bija dzīves zelta mirklis, kurš varēja realizēties kopā ar Bella Voce konkursa esamību. Es biju tik sajūsmināts, ka pat pauzes laikā aizbraucu pēc ziediem, lai izrādīt cieņu un pateikties Paulai Osemljnakai par šādu šedevru. Arī, protams, cepuri nost Paulas koncertmeistaram Kasparam Bumbišam, kas manuprāt bija vistehniskākais starp visiem koncertmeistariem, tomēr ir svarīgi minēt, ka visi koncertmeistari bija ļoti augsta līmeņa.

/Danielius/

Es gribētu vēl paklausīties tādus konkursus, jo šis konkurss uzmundrināja mani klausīties vokālo mūziku.

/Artūrs/

Tā kā ar vokāla izpildījumu es sastopos ne tik bieži, tad biju pārsteigta par dalībnieku sniegumu, it īpaši B grupas dalībniekiem. Vokālisti ieguldīja lielu darbu, sniegums bija sagatavots un patīkams ne tikai tiem klausītājiem, kas ir saistīti ar vokālo mūziku, bet arī pārējiem. Diena bija skaistiem priekšnesumiem piepildīta. Mēs varam būt lepni, ka mūsu skolā notiek šāda veida konkursi, kas ļauj dalībniekiem un klausītājiem dziļāk iepazīt mūziku un saskatīt tajā savu aicinājumu.

/Viktorija/