Priekšmeta “Sabiedrības un cilvēka drošība” tēmas, diemžēl, ir mūsu ikdiena. Paaudze, kas apzinīgā vecumā piedzīvo šodienas ierobežojumus un informatīvo plūsmu, noteikti zinās tēmas par civilo aizsardzību! Bet, vai varam paraudzīties uz to visu citādāk?
Lūk dažas SBDMV III kursa izglītojamo idejas un atzinumi šī priekšmeta attālinātajā darbā:
- Priecājos par mūsu latviešiem, kas ļoti ātri saprata, ko attīstīt pašlaik – biznesu karantīnas laikā. Šīs maskas nepasargā no mikrobiem un vīrusu baktērijām, bet gan nodrošina, lai pēc iespējas mūsu rokas mazāk pieskartos sejai.
- Spirtu saturošie roku dezinfekcijas līdzekļi ir ik uz stūra, veikalos, iestādēs, kas darbojas, iedzīvotāju somiņās un bikšu kabatās, papildaizsardzība regulārai roku mazgāšanai.
- Vislielākais zaudējums ir sabiedriskajā un kultūras dzīvē, jo visi pasākumi, koncerti un konkursi ir atcelti. Mūziķiem konkursi un diplomi ir ne tikai uzvaras, bet arī lepnums un “veiksmīgākā biļete” tālākām studijām
- Kad beigsies vīrus visi izglītojamie ar PRIEKU atgriezīsies skolā, beidzot es zinu, ko nozīmē ilgoties pēc skolas, novērtēšu katru stundu, dienu, kad būšu atkal mācību vidē!
Pētot avotus, kritiski vērtējot ziņas, praktizējoties atšķirt dažādas manipulācijas ar informāciju un dezinformāciju, vispārsteidzošākais, ka viens viltus ziņu kanāls (kas reģistrēts kaimiņvalstī) apgalvoja, ka koronavīruss ir radīts Latvijā!?
- Virtuālās realitātes tehnoloģijas pastiprinās savas pozīcijas ikdienas cilvēka dzīvē. Uzlabosies moderno tehnoloģiju lietošanas prasmes- daudziem cilvēkiem, kuri nav raduši izmantot modernās tehnoloģijas, šis ir īpašs izaicinājuma laiks.
- Domāju, ka kopumā sabiedrības baiļu sajūtas un iekšējais nemiers pieaugs. Mēs sākam saprast, ka pasaule, kurā dzīvojam nav nemaz tik droša. Šie gadījumi, kas skar mūs pašus, mūsu ģimenes, radus, paziņas vai lielu daļu sabiedrības, liek šo nedrošību sajust pavisam reāli.
- Ceru, ka sabiedrība kopumā, īpaši tie, kuriem ir ģimenes, vairāk novērtēs laiku kopā. Visi zina, cik tas ir akūti nepieciešams maziem bērniem, veciem cilvēkiem, draugiem un partnerattiecībām, taču milzu ikdienas skrējienā, prioritātes pārsvarā nesanāk sabalansēt. Šis laiks, daudz darbojoties no mājām, esot mājās, noteikti liks novērtēt laiku kopā, kā arī apdomāt, pārvērtēt, vai tiešām visi darbi, lietas ir tik nepieciešamas. Varbūt no kaut kā jāatsakās?
- Cilvēki noteikti pārvērtēs savas attiecības. Vai draugi tiešām ir īsti draugi brīdī, kad ir grūti. Kad daudziem jādomā par sevi, savu tuvinieku drošību. Vai attiecības, kurās esam, ir īstās? Ikdienas skrējienā varbūt nav pamanījušās vērtību maiņas cilvēkos blakām...
- Domāju, ka daudzi mainīs profesiju. Iespējams, pat dzīvi kopumā. Uzskatu, ka Latvijas sabiedrība ir diezgan iesīkstējusi un reti maina darba vietu, ir ierasts turēties pie savas darba vietas. Šobrīd, kad tik daudziem darbiem ir dīkstāve, un, patiesībā arī pastāvēšanas apdraudējums kopumā, iespējams, būs stimuls pārkvalificēties.
- Vecāki meklēs inovācijas, saskaroties ar nestandarta mājas darbiem, dažādos mācību priekšmetos, beidzot novērtēs pedagogu darbu un lomu sabiedrībā!
Informāciju sagatavoja:
SBDMV mācību priekšmeta
Sabiedrība un drošība
pedagogs Evelīna Balode