2023. gada 27. novembrī Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas Kamerzālē notika akadēmiskās dziedāšanas meistarklase ar Slovākijas vokālo pedagoģi Liliju Larinu.
Lilija Larina ir absolvējusi M. K. Čurļoņa Mākslas skolu (1966-1977), Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmiju operdziedāšanas un kamermūzikas pedagoģijas nodaļu (1977-1984). Lilija Larina bija Slovākijas Nacionālā teātra operas soliste (1992-2012), Bratislavas Kameroperas soliste (1990-1995) un Lietuvas Nacionālās operas un baleta teātra operas soliste (1984-1990). Piedalījās IV Starptautiskajā mūzikas festivālā “Summertime – aicina Inese Galante” koncertprogrammā Veltījums Sergejam Larinam, pasaulslavenam tenoram. Vokāliste ir slavena operdziedātāja Sergeja Larina sieva. Pašlaik viņa strādā kā vokālā pedagoģe Bratislavas Garīgajā konservatorijā (Slovākija) (sbdmv.lv).
Vokāliste vadīja ne tikai meistarklasi, bet arī pedagogu profesionālās pilnveides kursus, kurus varēja apmeklēt SBDMV un Latvijas mūzikas izglītības iestāžu vokālie pedagogi, vokālo ansambļu vadītāji, kora klases un diriģēšanas pedagogi.
Meistarklase notika divās daļās. Pirmajā daļā no SBDMV piedalījās Vokālās nodaļas audzēkņi – Mārtiņš Mednis (III kurss), Ksenija Ļešķeviča (I kurss), Annija Leikuma (I kurss), Vitālijs Kondrašovs (IV kurss) un Anastasija Viongradova (IV kurss). Pēc pārtraukuma vokālisti un pedagoģi atgriezās, lai turpināt atskaņot un klausīties sagatavotos skaņdarbus. Otrajā daļā dziedāja audzēkņi – Karina Rauda (II kurss), Annas Marija Rudzīte (IV kurss), Alise Paegle (III kurss) un Melisa Gribonika (III kurss).
Lilija Larina bija ļoti atsaucīga un labestīga, pret katru audzēkņi attiecās ar cieņu. Ar katru audzēkni vokāliste nodarbojās ne mazāk kā pusstundu, deva derīgus padomus pareizai dikcijai, artikulācijai, elpošanai un vokālajai intonēšanai, kurus gan paši audzēkņi, gan pedagoģi varēja atkārtot un pielietot, iegaumēt un pēc vēlmes izmantot savā tālākajā profesionālajā vokālista darbībā.
Man ļoti patika šāda veida meistarklase, jo mums – audzēkņiem bija iespēja parādīt sevi, savas vokālās dotības un sasniegumus, iepazīties ar citu valsts vokālo pieeju dziedāšanā, iemācīties kaut ko jaunu no cita pedagoga un uzzināt vokāla pasniegšanas metodes, kuras eksistē Eiropas skolā.
Taču vislielākā balva, ir gūtā pieredze, pedagoģes sniegtie padomi. Gribētos izteikt pateicību skolas meistarklašu organizatoriem par iespēju sadarboties ar citu valsts vokāla meistariem un papildināt mūsu vokālo pieredzi.
Cerams, tādu sadarbības pasākumu ar ārzemes meistariem mūsu skola būs arvien vairāk!
Informāciju sagatavoja Mūzikas vēstures un teorijas nodaļas
IV kursa audzēkne
Anastasija Vinogradova